Vepara, Yeni Projeleriyle Adından Söz Ettirecek

Veventures Holding üyesi Vepara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş, Türkiye fintech ekosistemindeki pozisyonunu her geçen gün sağlamlaştırıyor.

2022 yılında TCMB’den aldığı lisans ile Vepara, Sanal POS ve Link ile Ödeme gibi hizmetleri ile sektördeki faaliyetlerine hızla başladı. Faaliyete başladığı 2023 Mart-Ağustos ayı döneminde işlem hacmini her ay 3 kat artırarak ilerleyen şirket, sene sonuna kadar ödeme kuruluşları içerisinde aylık 300 milyon TL ciro ile en çok ödeme aracılığı işlem hacmi yaratan ilk 20 şirket arasına girmeyi planlıyor. Vepara, 2024 yılını ise ilk 10’da tamamlama hedefinde.

Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eren Mergen şirket performansına yönelik şu sözleri söyledi: “Vepara olarak sadece finansal teknolojileri değil, toplumsal dönüşümü de önemsiyoruz. Bu yüzden kadın çalışan oranımız %55 seviyesinde ve bu oranı artırma hedefi ile aksiyon alıyoruz. Sadece işlem hacmi bazında değil aynı zamanda istihdam alanında da büyük adımlar atmaktayız. TCMB tarafından lisansımızı aldığımız günden bu yana, henüz bir sene geçmeden 32 kişiye istihdam olanağı sağladık.”

Şirketin yakın gelecek planlarında ise 2023 Aralık sonu itibariyle kullanıcılarına sunacağı bireysel cüzdan, kurumsal cüzdan ve ön ödemeli kart hizmetleri de yer alıyor. Önemli adımlardan biri olan “WaaS” (Wallet as a Service) yapısı ise şirketlerin e-para lisansı olmadan fintech hizmetleri sunmasına olanak sağlayacak. Eylül ayı itibariyle kullanıcılar ve üyeler için sunulacak olan yeni nesil Android cihazlar aracılığıyla Vepara, yalnızca dijitalde değil, sahada da üye işyerlerine hizmet verecek.

Bu gelişmelere ek olarak, Noterler Birliği ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde ikinci el araç alım satımlarına Vepara’nın güvenli ödeme sistemi ile aracılık edilecek. Vegüven adı ile hayata geçirilecek olan proje; ikinci el araç alım-satımlarında nakit taşıma ve para transferi nedeniyle oluşan hırsızlık ve dolandırıcılık risklerini tamamen ortadan kaldıran, Noterler Birliği’nin Güvenli E-Ödeme Sistemi kapsamında hayata geçirilen yenilikçi bir ödeme platformu. Proje, şirketin gelecek vizyonunu yansıtarak araç-alım satımlarındaki alıcı ve satıcıların güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracak.

Faaliyet hayatına başladığı günden bu yana Vepara, fintech dünyasındaki yenilikçi çözümlerini sürdürerek kullanıcılarına ve iş ortaklarına 360 derece finansal hizmet sunma misyonunu başarıyla devam ettirmeyi hedeflemekte.