Vemarine Energy, Kemalpaşa’da Santral Sökümüne Başladı

vemarine energy doğalgaz santrali

vemarine energy doğalgaz santraliKaraege Karadeniz Ege Elektrik Üretim A.Ş’nin Kemalpaşa Organize Sanayi’de bulunan 42 MW  gücünde üretim kapasitesine sahip doğalgaz enerji santralinin sökümü ve taşıma işlemini Vemarine Energy üstlendi.

Keşif ve planlama işlemlerinin ardından santralin sökümüne başlayan Vemarine Energy, sektördeki tecrübesi ve yüksek personel hacmi ile söküm işlemlerinin ve yeni yerine taşınmasının 75 gün içinde tamamlanacağını öngörüyor.

Avrupa’ya taşınacak olan ve 5 adet Wartsila 20V34SG tipli motordan oluşan doğalgaz enerji santrali, yıllardır enerji üretimi sağlayıp bölgenin enerji ihtiyacında görev üstlenmekteydi.

Avrupa’da tekrar faaliyetlere başlamak üzere söküm ve taşınma işlemlerinin yeniden kuruluma hazır hale getirmek üzere planlanması ve gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Doğalgaz enerji santrali, parçalar halinde sökülerek karayolu ve denizyolu aracılığıyla taşınması planlanıyor.

Kemalpaşa’daki tesisin taşınma işleminin yapılması görevini üstlenen Veventures Holding bünyesindeki Vemarine Energy; motor bakımı, montajı ve demontajı ve çeşitli denizcilik, enerji, enerji santrali ve yeni gemi inşa ihtiyaçları konusunda uzmanlaşmış bir kuruluştur. 

Vemarine Energy, geçtiğimiz yıllarda Yalova tersane bölgesindeki 1700 metrekare alanda 4 katlı bakım onarım ve üretim atölyesi kurulumunu gerçekleştirmiştir.

Hem santral bileşenleri için bakım ve onarım atölyesi, hem de ticaret gemileri başta olmak üzere motor bakımı ve motor parçalarının üretim atölyesi olarak konumlandırılmış olan Yalova’daki bu tesisin yanı sıra Vemarine Energy; Avrupa, Nijerya ve Özbekistan gibi dünyanın birçok yerinde enerji santrali bakımı, taşınması, montajı ve daha birçok faaliyet ile hizmet vermektedir.

Vemarine Energy, hem yerel hem de uluslararası alanda elde ettiği başarı ile gelecek yıllarda da sektörde adından sıkça söz ettirmeyi planlamaktadır.

Vemarine Energy web sitesine ve faaliyetlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.