Vebilişim Teknoloji’de Yeni Bir Dönem: Yapay Zeka ve Dijitalleşme

Vebilişim Teknoloji‘nin dijitalleşme serüveni, Vebilişim Teknoloji Genel Müdürü Barbaros Durdağ‘ın önderliğinde  kararlı adımlarla ve hız kesmeden devam ediyor. Bu serüvenin en önemli bileşenlerinden olan yapay zeka, otomasyon ve veri analitiği şirketimizin operasyonel süreçlerindeki dönüşümün merkezinde yer alıyor.

“Dijital dönüşüm yolculuğumuzun en önemli örneklerinden biri ile serüvenimizdeki somut etkileri detaylandırmak istiyorum.” diyen Barbaros Durdağ, bu süreci şöyle aktardı:

“Dijitalleşme sürecimiz, veri analitiği ve otomasyon alanlarında büyük yol kat etti. İlk etapta tüm şirketlerimizin web sitelerine ısı haritaları gibi ileri düzey analitik araçları entegre ederek, ziyaretçilerin sitelerimizde hangi alanları daha çok tıkladıklarını, ne kadar süre geçirdiklerini ve hangi sayfaların daha fazla veya daha az etkileşim aldığını belirledik.

Bu deneyim ışığında elde ettiğimiz tecrübelerle danışmanlık verdiğimiz finans şirketleri ile durumu değerlendirip websitelerinde ilgili geliştirmeleri sağladık.

Bu bilgiler, hem Veventures Holding bünyesindeki şirketlerin hem de danışmanlık sunduğumuz finans şirketlerinin web sitelerinde gerekli optimizasyonları gerçekleştirmemizi sağlayarak müşteri deneyimini artırmaya yönelik veriye dayalı bir strateji izlememizi mümkün kıldı.

Otomasyon yazılımları sayesinde ise firmalarımızın çeşitli e-posta pazarlama kampanyalarını otomatikleştirdik. Böylece, önceden belirlenmiş koşullar doğrultusunda otomatik e-postaların gönderilmesini sağladık. Bu süreç, müşteri etkileşimlerinin daha kişiselleştirilmiş ve eş zamanlı hale getirilmesine olanak tanıdı. Bu süreçleri otomatize ederken aynı zamanda yapmış olduğumuz AB testleri ile verimliliğini de ölçmüş olduk.

Örneğin; bir müşteri web sitemizde belirli bir ürün sayfasını ziyaret ettiğinde ve bu ürünle ilgili bir araştırma yaptığında otomasyon yazılımı bu etkinliği algılar ve müşteriye detaylı ürün/hizmet bilgileri içeren bir e-posta gönderir.

İlgili web sitelerini bu dönüşüme entegre ederek otomasyon yazılımları sayesinde manuel işlemleri azalttık ve iş süreçlerimizi daha verimli hale getirdik. Pazarlama ekiplerimiz, otomasyonlara entegre olarak daha fazla müşteriyle kişisel olarak etkileşime geçti ve zamanlarını daha stratejik görevler için ayırabildiler. Böylelikle müşteri memnuniyetini artırırken iş süreçlerimizin verimliliğini de sağlamış olduk.”

Vebilişim Teknoloji ekibinin bu yolculuğu, dijital dönüşümün sadece bir sonraki aşamayı değil, aynı zamanda daha geniş bir gelecek vizyonunu da temsil ediyor. Dijitalleşme, tüm zorluklarına rağmen Vebilişim Teknoloji için yeni bir çağın başlangıcı oldu. Bu yolculuğun sonunda daha verimli, daha yenilikçi ve daha rekabetçi bir şirket olmayı hedefliyoruz.