20. Yıl Anısına: Nedim Vural’ın Gözünden Sakıp Sabancı

Teknolojinin gelişimini her zaman destekleyen ve geleceğe yönelik vizyoner bakış açısıyla tanınan Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının 20. yılında, Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Vakfı tarafından Emre Başaran yönetmenliğinde bir anma videosu hazırlandı.

1,5 Milyon kişi tarafından izlenen kısa belgeselde Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Sayın Dr. Nazan Ölçer, Veventures Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Vural ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Nedim Bozfakıoğlu’nun, merhum işadamı Sakıp Sabancı hakkındaki görüşleri yer aldı.

Sabancı Üniversitesi mezunu olan Nedim Vural, yatırımlarının arkasındaki ilhamı bu anma videosunda aktardı. Vural, üniversite yıllarında Sabancı’nın teknolojiye olan inancını ve topluma katkıda bulunma arzusunu yakından görme fırsatı buldu. Mezuniyetinin ardından ise Sakıp Sabancı’nın “Çocuklar rötarlı olmamak lazım” sözünden ilhamla teknoloji alanında yatırımlar gerçekleştirmeye devam ettiğinden bahsetti.

Sabancı Center’da düzenlenen anma törenine; İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabancı Ailesi ve Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç başta olmak üzere dostları ile birlikte çok sayıda konuk katıldı.

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Melisa Sabancı Tapan ise törende yaptığı konuşmada Sakıp Sabancı’nın geniş içerik arşivi, videoları, metinleri, kitapları ve ses kayıtlarından faydalanılarak bir yapay zeka modeli geliştirdiklerini anlattı. Tapan konuşmasının ardından yapay zeka yardımıyla adeta gençlere ilham olan bir sohbet gerçekleştirdi.

Sabancı ailesinin değerli üyeleri Güler Sabancı ve Melisa Sabancı Tapan’ın, Nedim Vural ve Veventures Holding ile ilgili yapmış oldukları değerli paylaşımlar için kendilerine teşekkür eder, ülkemizin aydınlık yarınlarına destek olma vizyonumuzla gençlerimizin geleceğine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isteriz.